Siej kwiaty, pomóż pszczołom

Każdy, kto kocha ogród wie, ile zawdzięczamy pszczołom i innym owadom zapylającym. Wiosną, gdy nasze ogrody zaczynają budzić się i rozkwitać, brzęczenie naszych ciężko pracujących przyjaciół-pszczół jest wyraźnym znakiem, że natura jest w równowadze. Na świecie jest ponad 25 000 różnych gatunków pszczół, ale jest ich coraz mniej – trzy gatunki trzmieli wyginęły w ostatnich latach, a Europejska Czerwona Księga ostrzega, że prawie co dziesiąty gatunek dzikiej pszczoły jest zagrożony w Europie. Co możemy zrobić, aby pomóc pszczołom?

Wspieramy Program #TAKdlaPszczół

Program #TAKdlaPszczół został stworzony przez specjalistów z zakresu pszczelarstwa, zielarstwa, dietetyki, architektury krajobrazu i weterynarii.

DOWEDZ SIĘ WIĘCEJ
Wspieramy Program #TAKdlaPszczół

Zbuduj (lub kup) domek dla pszczół

Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, spróbuj zbudować samodzielnie domek dla pszczół. Wiele pszczół żyje samotnie i gnieździ się w bezpiecznym stosie drewna. Możesz także kupić gotowy domek dla owadów. Umieść schronienie dla pszczelich przyjaciół w bezwietrznym i w miarę suchym miejscu. Ten dom jest otwarty 7 dni w tygodniu/24 godziny na dobę, przez cały rok.

Odkryj 3 projekty
Zbuduj (lub kup) domek dla pszczół

Niech natura wykona część pracy

Stwórz dziką grządkę lub mini łąkę w swoim ogrodzie, na której mogą rosnąć polne kwiaty. Nie usuwaj martwych gałęzi i unikaj grabienia liści. Zapewni to schronienie owadom i małym ssakom.

Niech natura wykona część pracy

Zapomnij o kosiarce

Pozwól zakwitnąć dzikim kwiatom na trawniku. Pozostaw dłuższą trawę, aby nie wysychała podczas upałów.

Zapomnij o kosiarce

Usuń chwasty mechanicznie

Unikaj stosowania pestycydów lub środków chwastobójczych, które są toksyczne dla pszczół i trzmieli. Przed walką ze szkodnikami ogrodowymi zadaj sobie pytanie: czy naprawdę są szkodliwe? Czy niszczą twoje rośliny? A może to tylko tymczasowy efekt?

Usuń chwasty mechanicznie

Umieść miski z wodą w ogrodzie

Pamiętaj, aby zwięrzeta były odpowiednio nawodnione podczas upalnych dni. Umieść kilka misek z wodą w cieniu. Co jakiś czas napełniaj miski czystą wodą. Dodaj kamyki i pływające patyki, aby zapewnić pszczołom dobre miejsce do lądowania.

Umieść miski z wodą w ogrodzie

8 wskazówek dotyczących wyboru roślin

Dla każdego coś miłego

To, co może być doskonałym źródłem pożywienia dla pszczół miodnych, niekoniecznie jest wskazane dla dzikich pszczół. Jednak wszystkie rośliny, którymi odżywiają dzikie pszczoły, są odpowiednie dla pszczół miodnych. Wybieraj głównie rośliny ozdobne, które uwielbiają dzikie pszczoły.

Wybieraj rodzime gatunki

Rośliny pochodzące z innych krajów czy regionów mogą być inwazyjne i szkodliwe dla ekosystemu. Rodzime rośliny są lepsze dla środowiska i dostarczają pożywienia owadom zapylającym.

Pomyśl o fioletie

Nie jest tajemnicą, że pszczoły uwielbiają kolorowe kwiaty, a w szczególności przyciągają je te fioletowe. Dlaczego? Fioletowy to jeden z kolorów, które pszczoły widzą wyraźniej niż inne.

Najlepsze gatunki na balkon?

Germanie i petunie wyglądają oszałamiająco na balkonie, ale mają niewiele do zaoferowania pszczołom. Na szczęście istnieje wiele alternatyw: nasturcja, bugloss żmii, dzwonki czy pachnąca lawenda. Spóbuj również kwitnących ziół.

Cebulki posadź jesienią

Sadź cebulki kwitnące na wiosnę już jesienią. W ten sposób wiosną pszczoły będą miały źródło pyłku i nektaru.

Zapewnij pszczołom pokarm od wiosny do jesieni

Dzikie pszczoły wymagają pożywienia od wiosny do jesieni. Dlatego lepiej wybrać rośliny, które kwitną dłużej.

Wybieraj produkty ekologiczne

Kolejna wskazówka dotycząca zakupów: szukaj wysokiej jakości organicznych nasion i roślin. Substancje chemiczne są toksyczne dla dzikich pszczół - mogą ich wraz z potomstwem zatruć, a nawet zabić.

Odmiany jedno- i dwukwiatowe

Wybierając kwiaty pamiętaj, że istnieją odmiany jedno- i dwukwiatowe. Pojedyncze, otwarte kwiaty są lepsze dla pszczół - dają im lepszy dostęp do nektaru i pyłku.

Mali pomocnicy natury

Pszczoły ewoluowały wraz z roślinami kwitnącymi i są pięknym przykładem harmonii z naturą. Kwiaty wykorzystują zapach i kolor, aby zwabić pszczoły, oferując im w zamian nektar i pyłek. Pszczoły następnie wędrują z kwiatka na kwiatek, przenosząc pyłek i pomagając roślinom w rozmnażaniu – od kwiatów w naszym ogrodzie po rośliny, które jemy i drzewa, które dotleniają ziemię. Wielu z nas czuje szczęście, gdy sadząc nasiona może wyobrażać sobie wspaniałe plony, jednak bez ciężkiej pracy pszczół i innych owadów zapylających nic by nie urosło. Przyczyną wymierania pszczół jest przede wszystkim niszczenie ich siedlisk, zarówno w wyniku intensywnej hodowli, jak i urbanizacji, przy czym problem potęgują zmiany klimatyczne oraz stosowanie toksycznych pestycydów.

Zobacz wszystkie